2007
Def Jam / Universal
Asi není třeba dlouhý úvod. Redman vydal po šesti letech novou desku „Red Gone Wild: Thee Album“, o které mluvil už minimálně 2 roky předtím. Kromě jiných věcí ho zdržovalo jeho angažování ve filmovém průmyslu a mnozí se asi ptali, zda se vůbec Reggie dokázal plně koncentrovat na nahrávání a zda nebude jeho návrat rozpačitý jako v případě některých ostatních comebacků po dlouhých odmlkách.
Začneme instrumentální složkou, protože právě tu někteří kritici na jeho posledním albu nepochválili. Ty lepší beaty jsou rozloženy po celé délce alba, nicméně největší pecky najdete hned na začátku. Taková „Bak Inda Buildin“ se svým temným nádechem funguje bezchybně. Na co sáhne Timbaland, to se stane hitem, a nejinak tomu je u „Put it Down“, kde Redman jede jako mašina a jeho flow je absolutně zničující. Svižné podklady jako tyhle mu zjevně sedí, což dokazuje ještě párkrát během desky. Tři věci pocházejí z dílny Ericka Sermona, s nímž Redman vždycky dával dohromady fungující team. Jeho funky styl je nejvíc cítit v „Rite Now“, kde je slyšet, že Red musel vypustit explicitní výrazy, aby mu Al Green dovolil použít jeho sampl. Ze známých tváří se tu ještě objeví Pete Rock, Rockwilder (3 beaty) a Clark Kent, kteří podávají svůj standardní výkon. Bohužel se tu najdou i beaty, které sem buď vůbec nezapadjí, nebo zní zkrátka nezáživně. Třeba Storch se při tvorbě svého beatu evidentně inspiroval hity „Drop it Like it’s Hot“ od Snoopa a „Grindin'“ od Clipse. Zní to jako kombinace obou.
Pokud jde o rap, bavíme se o desce Redmana, který snad ani špatně rapovat neumí. Věci, které by na albech jiných rapperů zněly průměrně, dokáže díky svému humoru a divoké flow vytáhnout o úroveň výš a daleko za sebou nechává všechny své parťáky z Gilla House crew, kteří jsou tu častými hosty. Dokonce i skity mě na jeho deskách baví. To, na co jsme zvyklí z Redmanovy předchozí tvorby, dostáváme i na „Red Gone Wild“. Jsou to vtipné punchlines a metafory, chvástání se a samozřejmě ódy na „zelenou přítelkyni“ Mary Jane, které s ním pějou ještě Snoop a Nate Dogg, resp. Method Man a Ready Roc. Povedl se mu i akční příběh „Soopaman Luva“, který se na jeho deskách už stal tradicí, a kde k mé radosti po delší době slyším drzou Hurricane G. Ta (v tomhle tracku) sedí za mřížema, zatímco superhrdina Redman ji letí osvobodit a stihne přitom postřílet pár lidí, co mu stojí v cestě. Jinak je super slyšet zase pohromadě všechny 3 hlavní pilíře Def Squad v tracku „Walk in Gutta“ – co takhle další společnou desku?
Kdybych měl „Red Gone Wild“ zhodnotit jako celek, pak bych řekl, že je to skvělé album, které ale mohlo být mnohem lepší, kdyby se 23 tracků zredukovalo třeba na 16. Hlavně s výběrem beatů se Redman párkrát spletl, což bohužel snižuje můj výsledný dojem. Na druhou stranu je to jeden z těch MC’s, od něhož bych novou desku chtěl slyšet častěji, protože vím, že minimálně co se týče rapu, mě zatím nikdy nezklamal.
Redman – Red Gone Wild:
01 Fire (feat. E3)
02 Bak Inda Buildin
03 Put It Down
04 Gimmie One
05 Fuck Up Opinion (Skit)
06 Sumtn 4 Urrbody (feat. Blam, Runt Dog, Ready Roc, Icadon & Saukrates)
07 How U Like Dat (feat. Gov Mattic)
08 Freestyle Freestyle
09 Walk In Gutta (feat. Erick Sermon, Keith Murray & Biz Markie)
10 Wutchoogonnado (feat. Melanie Rutherford)
11 Dis Iz Brick Easy (feat. Ready Roc)
12 Rite Now
13 Blow Treez (feat. Ready Roc & Method Man)
14 Pimp Nutz
15 Mr. Ice Cream Man (Skit)
16 Hold Dis Blaow!
17 Get Em (feat. Saukrates & Icadon)
18 Merry Jane (feat. Snoop Dogg & Nate Dogg)
19 Gilla House Check
20 No Mo Soopaman Luva
21 Soopaman Luva (feat. E3, Hurricane G & Melanie Rutherford)
22 Soopaman Luva (feat. Hurricane G & Melanie Rutherford)
23 Suicide
CD k recenzi poskytla společnost Universal.