Dnešní příspěvek k nám doputoval až z dalekého Sydney a bude o skoro stejně daleké destinaci, tedy o japonských recordstorech. Japonsko je jimi přímo proslulé a o článek se zasloužil náš spřízněnec YaKnowCheck. Není to tak dávno, co se s námi podělil o své postřehy ohledně recordstores ze Sydney a spolu s Marfi sepsali podrobný návod, jak si užít australskou metropoli s jediným záměrem – a sice odjet s totálně prázdnými kapsami, zato s velkou zásobou nového asfaltu. Tato spolupráce ho motivovala k tomu, aby se s námi dnes podělil o své zážitky z ulic a obchodů jak ze super moderního Tokia, tak z historického Kyota.
Shibuya, část Tokia ve které to žije a kterou žádný turista ani cestovatel nevynechá kvůli její světoznámé křižovatce Shibuya Crossing, kde tisíce lidí jako mravenci přechází každý den v obrovských davech, obklopeni množstvím neonů a kde se v malých uličkách a za každým rohem skrývá obchod s vinylama. Toto místo se pro mě stalo synonymem k nákupu desek.
Shibuya, Tokio
Tower Records (1-22-14 Jinnan Shibuya-ku)
Nepřehlédnutelné místo, nejspíš první co člověk zahlédne, viditelné už z vlaku. Držte se! Tento obchod s muzikou má hned 9 pater (rozpis viz. foto) ve kterém člověk najde všechny žánry na které si vzpomene. Od klasiky, přes soul a hip hop až po tolik vyhledávané J-žánry všech stylů. Moje mise byla sehnat vinyl od Nujabes a to jsem zvládl už tady. Odnášel jsem si Mataphorical Music spolu s dalšími japonskými deskami.
Face Records (10-2 Udagawacho, Shibuya-ku)
Velice příjemný obchod už z venku. Cedule s nápisem „Jazz, Soul, Funk, Rock“ byla to, co jsem potřeboval vidět. Vnitřek ve dřevě, rodinná atmosféra a klid na projítí desek. Část mého plánu byla sehnat nějaký J-funk nebo J-soul a díky místnímu personálu jsem si odnášel několik funky věcí. Této pomoci si opravdu moc vážím, protože v zajetí japonských znaků je člověk bezradný a ani obaly moc nenapoví.
Next Records (11-11 Udagawa-cho, Shibuya-ku)
Hned naproti přes cestu v patře se nachází toto místo plné hip hopu se spoustou rarit a specialit. Místnost je nacpaná deskami od podlahy, přes police až po strop. Všichni jsou nápomocní a ochotně odpoví na jakoukoliv otázku. Příjemné místo.
Nerds Records (11-11 Udagawa-cho, Shibuya-ku)
Ano správně, adresa je stejná jako u předešlého krámu, jelikož tento se nachází o 2 patra výš. Tento obchod jsem nenavštívil ale zmiňuji ho proto, aby bylo jasné, jak je to v této čtvrti obchody napakované. Jsou vedle sebe, nad sebou, za rohem, prostě všude. Možná místo na prozkoumání právě pro vás.
Manhattan Records (10-1 Udagawacho, Shibuya-ku)
Místo pro milovníky hip hopu. Hned za rohem od předešlých obchodů. Tento malý krámek překypuje hip hopem všech stylů a sekce Nujabes je naplněná po okraj. Nové i použité desky-to všechno tu najdete. Nemohl jsem si pomoct a vzal další muziku od Nujabes a několik 7″, tentokráte od D´Angelo a specialitku s J Dillou. Kluci v obchodě byli tak skvělí a dokonce podpořili i můj projekt a vzali si jeden 7″ Raw Forever/Rap Forever pro sebe. Srdce plesá. Díky!
HMV Record shop (Udagawacho, 36−2, Shibuya-ku)
Tuto síť obchodů si pamatuji z více zemí světa, ale v Japonsku je to zase trochu o něčem jiném. Nejnovější vydání, sekce se slevami, regály překypující deskami všech žánrů a tolik japonských věcí že člověk neví, kam dřív skočit. To je HMV, v mém případě v části Shibuya, ale je možné ho najít i v dalších částech Tokia.
Toť vše z mé letmé návštěvy téhle funky části. Mise splněna, Nujabes, J-Funk a něco navíc v igelitkách a teď hurá do Kyota.
Kyoto
Happy Jacks (224 Eirakucho, Nakagyo Ward, Kyoto)
Docela nečekané místo pro vinyl krám, 3. patro, výtahem, téměř neviditelné ze zastřešené ulice. Ovšem cedule RECORDS venku mluvila za vše. Moc příjemný malinký krámek. Regály plné použitých desek za rozumné ceny. Já prošel sekci Jazzu a odnášel si pár japonských 7″, které jsem bral spíš jen pocitově a podle obalů.
Popravdě řečeno v Kyotu jsme se věnovali spíše památkám a kultuře jako takové a proto jsem moc rád, že se alespoň tento obchůdek připletl do cesty.
Tokio skrývá mnohem víc obchodů, které si zaslouží pozornost. Kyoto také a co vím od svého kamaráda producenta a milovníka hudby, tak Osaka je horký tip. Vinylová kultura zde žije naplno a znalost prodejců, katalogizace a péče překvapí myslím každého. Více o téhle úžasné zemi a podrobnější popis cesty vinylomila Japonskem už brzy na Sbíráš? Sbírám. Sbíráme. Arigato gozaimas!
YaKnow?Check!
čti také: