27/9/2011
Foreign Exchange Music
www.theforeignexchangemusic.com
Phonte aka Tiggallo přichází se svojí první sólovou deskou. Po rozpadu Little Brother se Phontigga vydal vlastní úspěšnou cestou, spojil síly s holandským Nicolayem a projekt Foreign Exchange si za druhou desku „Leave It All Behind“ vysloužil nominaci na Grammy. Následovalo další album a Phonte začal anoncovat svojí sólovou desku, kde nebude Nicolay, a kde by se měl vrátit domů k 9th Wonderovi a chystalo se i nějaké překvapení na produkci…
27.9. byl ten magický den, kdy vyšel nový 9th Wonder, Phonte a Evidence. 9th Wonder potěšil a Phonte? Na první poslech nic nového, Tigallo jako by se na „Charity Starts At Home“ snažil spojit to nejlepší z Little Brother a Foreign Exchange do jednoho celku, a kdyby tady byl i Rapper Big Pooh, tak si až na dvě věci budu myslet, že se jedná o další řadovku Little Brother. Vzpomínám si, jak se Phonte rozcházel s 9th Wonderem, protože chtěl změnit zvuk kapely, teď nevyužil na produkci Nicolaye, ale ve výsledku se jeho zvuk nikam neposunul, je to stále kvalitní soulful hudba, kterou Phonte dělá už 10 let. Překvapení se nekoná.
Hned druhá pecka a na produkci 9th – „The Good Fight“ jako by vypadla z alba „Getback“, Phonte ukazuje proč je v současnosti jeden z nejlepších MCs. Jeho podání rapu bylo vždycky stylové, ale to ho co činí jiným, jsou texty. Phonte není žádný zelenáč, prožil toho hodně a proto si hned na úvodní pecce „Dance In The Reign“ dělá srandu z toho, že „tohle album udělal pro hip-hop, bla, bla – kecy, udělal sem ho pro to, abych zaplatil účty a nakrmil rodinu“. Stejně tak vtipně podává to, že za ním chodí lidi, kteří se ho ptají, co říká na současný stav hip-hopové scény, načež Phonte vysvětluje, že jeho život není jenom rap, a že by lidi měli řešit opravdové problémy… Nadhled, podívat se na věci z jiného úhlu, zasmát se sám sobě, to jsou věci, které dělají z Phonteho jednoho z nejlepších lyriků, přitom to ale zní pouličně, protože Tigallo rozhodně není žádný zamyšlený emo-mudrc. Tyhle texty jsou život.
Hodně se povedla věc „Sendin´ My Love“ s pohodovým, chillin beatem od Stro Elliot, kde Tigallo vypráví o tom, jak se pohádal se svojí ženou a zamířil do stripklubu. Zajímavý text o chlapovi, který má ženu doma, je s ní spokojený, ale přitom je tak těžké odolávat všem těm krasavicím venku, zrovna když jsi se svojí drahou pohádal atd atd…
9th Wonder zabodoval na represent tracku „Not Here Anymore“, kde se Phonte chvástá, ale jinak než ostatní, plno zajímavých metafor, tohle šlape a když do tracku vletí i detroitský zabiják Elzhi, není co řešit, hit! „We Go Off“ „clape“ a je to další typická Little Brother pecka, stejně jako asi nejsilnější track na albu „The Life of Kings“, kde si zarapoval i Evidence, který zní jako by byl nachlazený nebo prostě jenom nebyl ve formě. Jinak je to track s radostnou až vítěznou atmosférou, protože tohle je život „králů“! „Who Loves You More“ a E. Jones na produkci, nostalgická, zamilovaná věc, perfektní na závěr alba. Phontigga nezapomněl na zpěv, „Ball and Chain“ a „Gonna Be A Beautiful Night“ zní jako Foreign Exchange.
Po několika posleších jsem byl z „Charity Starts At Home“ trochu zklamaný, ale tohle je další kvalitní album od sympatického, zavalitého chlapíka. Neznám moc interpretů, kteří by měli takhle kvalitní diskografii jako on. Phonte nechce revoluci, ale dělat si to svoje, čemu věří: „always take care of home, cause home is where charity starts“.
01. „Dance in the Reign“ (prod. Swiff D, feat. Sy Smith)
02. „The Good Fight“ (prod. 9th Wonder)
03. „Everything Is Falling Down“ (prod. Khrysis, feat. Jeanne Jolly)
04. „Not Here Anymore“ (prod. 9th Wonder, feat. eLZhi)
05. „Eternally“ (prod. 9th Wonder, feat. Median)
06. „Sendin´ My Love“ (prod. Stro Elliot; intro Affion Crockett)
07. „Ball and Chain“ (prod. by Swiff D)
08. „To Be Yours“ (prod. Zo! & Phonte)
09. „Gonna Be A Beautiful Night“ (prod. S1, feat. Carlitta Durand)
10. „We Go Off“ (prod. Fatin 10 Horton, feat. Pharoahe Monch)
11. „The Life of Kings“ (prod. 9th Wonder, feat. Evidence & Big K.R.I.T.)
12. „Who Loves You More“ (prod. E. Jones, feat. Eric Roberson)
čti také:
recenze: 9th Wonder – The Wonder Years (It´s A Wonderful World Music Group)
recenze – Median – The Sender (The Foreign Exchange Music)