Když jsem poprvé narazil na info, co mají v plánu Squeak E. Clean a Dj Zegon, nějak mi nedocházelo, jestli je tohle vůbec možné. Po všech stránkách. Poskládat totiž na svojí debutovou producentskou desku tak bizardní sestavu hostů, ve které figurují vedle sebe legendy obou pobřeží E-40 a Methodman, ve které folkový písničkář Tom Waits má společnou skladbu s úchylákem Kool Keithem a na které duo N.A.S.A. dostane i takovou personu, jakou bezpochyb je Kanye West, to chce buď velkou dávku odvahy a zdravého šílenství nebo pořádný kapitál na bankovním účtu. Ať už to bylo jakkoli, dvojice producentů pocházejících každý z jiného kontinentu to dokázala.
Ještě předtím, než si desku poslechnete, se okamžitě nabízí otázka, jestli někdo dokázal dostat na album takovou sestavu hostů jako N.A.S.A.. Budu se sice opakovat, ale tohle prostě praští do očí každého, protože tracklist a credits, které naleznete na "Spirit of Apollo" prostě není nic normálního a hraničí s naprostým bláznovstvím. Na příslušnost k jednotlivým hudebním žánrům se zde hraje až na posledním místě a vše na první pohled vypadá jako pravý eintopf od našich západních sousedů. Ale když si celé LP poslechnete poprvé, dojde Vám jedna zásadní skutečnost. Deska "Spirit of Apollo" i přes různorodost všech přizvaných umělců sedí tak perfektně, že to ani není možné. Squeak E. Clean a Dj Zegon zde stojí jako dirigenti hudebníků, které posbírali ve všech koutech světa a dokázali je zkrotit takovým způsobem, že marně hledám nějaké nedostatky.
Všechno prostě pasuje. Muselo to dát hroznou práci a spoustu vzájemných kompromisů, ale podařilo se to. Když totiž v úvodní skladbě celého LP "The People Tree" postavíte zpěváka Davida Byrna a Chali 2na s Gift Of Gabem, jejichž hluboké hlasy patří na scéně mezi ty nejnezaměnitelnější a zjistíte, jakou onen track má energii, nemůžete nic jiného, než podobnou náladu čekat od zbytku desky. A to se Vám také dostane. Hned následující "Money", kde opět exceluje David Byrne, tentokrát nabídne první lehké ovlivnění brazilským baile funkem, který je cítit téměř celou deskou.
Celé album je plné energickými skladbami, které se Vám vryjí hned do paměti. Jednoduchým a hravým refrénem disponující "N.A.S.A. Music", ve které se výborně doplňují Method Man a E-40 střídá kolabo Kanye West, Santogold a Lykke Li v současně elektronické "Gifted". Santogold Vás pak ještě jednou přesvědčí o svých kvalitách v nezastavitelné "Whachadoin?" s M.I.A. a Spank Rockem a i takový návrat Fatlipa z The Pharcyde s Ol Dirty Bastardem v "Strange Enough" by se v rádiích neztratil.
Podobně bych se mohl zastavit u všech skladeb, leč v tomto případě to nemá většího významu. Deska "Spirit of Apollo" nabízí všemožné žánrové spojení, které do sebe perfektně zapadá. Nečekejte nějakou kompilaci Vašich oblíbených intepretů, kteří se objeví ve skladbách s umělci, které ani nebudete znát. Můžete se těšit na kompaktní album, ve kterém všechno sedí na výbornou.
Tracklist:
01. Intro
02. The People Tree (feat. David Byrne, Chali 2na, Gift of Gab, & Z-Trip)
03. Money (feat. David Byrne, Chuck D, Ras Congo, Seu Jorge, & Z-Trip)
04. NASA Music (feat. Method Man, E-40, & DJ Swamp)
05. Way Down (feat. RZA, Barbie Hatch, & John Frusciante)
06. Hip Hop (feat. KRS-One, Fatlip, & Slim Kid Tre)
07. Four Rooms, Earth View
08. Strange Enough (feat. Karen O, Ol Dirty Bastard, & Fatlip)
09. Spacious Thoughts (feat. Tom Waits & Kool Keith)
10. Gifted (feat. Kanye West, Santogold, & Lykke Li)
11. A Volta (feat. Sizzla, Amanda Blank, & Lovefoxxx)
12. There’s a Party (feat. George Clinton & Chali 2na)
13. Whachadoin? (feat. Spank Rock, M.I.A., Santogold, & Nick Zinner)
14. O Pato (feat. Kool Kojak & DJ Babão)
15. Samba Soul (feat. Del Tha Funkee Homosapien & DJ Qbert)
16. The Mayor (feat. The Cool Kids, Ghostface Killah, DJ AM, & Scarface)
17. N.A.S.A. Anthem