9/9/2009
Stones Throw
www.stonesthrow.com/mayerhawthorne
Příběh Mayera Hawthorna, nebo chcete-li spíše Andrew Mayer Cohena, by mohl být pokračováním nekonečného příběhu s podtitulkem „American Dream“. Mayer Hawthorne totiž dokázal, že na výsluní hudební scény se lze dostat i jen za pomoci vlastního talentu a lásce k muzice a jejím kořenům. Když ještě pod přezdívkou Haircut působil v kolektivech Athletic Mic League a Lab Techs, aby se nasledně stal členem formace Now On, ani ve snu by ho asi nenapadlo, že po nějaké době bude držet v ruce nahrávací smlouvu u legendárního západopobřežního labelu Stones Throw, jehož releasy mnohokrát překročily hranici nezávislé hudební scény. A přece se stalo. Mayer Hawthorne vždy miloval soulovou muziku z konce šedesátých a začátku sedmdesátých let, což ho poznamenalo natolik, že si do šuplíku nahrával své vlastní skladby. „Sranda“ skončila ve chvíli, kdy se k jeho nahrávkám dostal Peanut Butter Wolf ze ST a bez váhání Mayera upsal do svého rosteru. No a zbytek onoho příběhu jistě znáte také, jinak byste na tuto recenzi vůbec neklikali.
Album „A Strange Arrangement“ je vyústěním šílenství, které se okolo Mayera Hawthorna strhlo po vydání dnes již kultovního singlu „Just Ain´t Gonna Work Out“. Těžko byste ono LP mohli zařadit do nějaké správné škatulky. Fanoušci se přou, jestli se jedná o tradiční soul, nebo nu-soul. Pravda je asi taková, že se Mayer Hawthorne, ovlivněn interprety typu Isaac Hayes, Curtis Mayfield, Barry White apod. snaží představit svou vlastní vizi klasického Motown soundu, transformovanou v novém tisícelití. A nutno podotknout, že se mu to opravdu daří. Když si poslechnete desku „A Strange Arrangement“, přenesete se strojem času o 50 let zpět, aniž byste okolo sebe zaznamenali nějakou změnu, protože i když se náladou ocitneme ve zlatých soulových časech, Mayer Hawthorne na Vás bude působit současnou atmosférou. Tvrzení, že Mayer Hawthorne dotáhnul svou tvorbu k motownovskému zvuku jednoznačně nejdál, je v tomto případě všeříkající.
Čti dále: Co mají v plánech Stones Throw na letošní podzim
Celá deska se nese ve velice příjemném tempu. Skladby pomalejší se střídají se skladbami rychlejšími, leč společným tématem je láska. Láska v té nejupřímější podobě, kterou může zažívat každý z nás. Což mě navádí k dalšímu důvodu, proč LP „A Strange Arrangement“ považuji za téměř dokonalé. Mayerovo charisma, které Vás pohltí od začátku až do konce. Jeho podmanivý hlas Vás nenechá odpočinout, vtáhne Vás do poslechu a z každé další skladby cítíte tu duši Vašeho nejoblíbenějšího zpěváka, kterým se s posledními tóny tracku „Green Eyed Love“ jistě stane právě Mayer Hawthorne. Nutno také podotknout, že Mayer Hawthorne si na všechno postačí sám. Kromě „Maybe So, Maybe No“, se jedná o ryze autorské album, na kterém Mayerovi pomohlo pouze několik málo hudebníků.
Čti dále: Mayer Hawthorne připravuje remixový vinyl. Čím bude originální tentokrát?
Rozhodně nečekejte, že bych zde vyjmenovával nějaké konkrétní skladby, které by se daly označit jako nejlepší. Marně hledám i po několikátém poslechu „A Strange Arrangement“ nějaké slabé místo, ba dokonce postupem času na toto hledání rezignuji a uživám si další a další poslech. Přehlédnout „A Strange Arrangement“ by se dalo považovat za hřích. Za hřích pro toho posluchače, která má rád muziku a nebojí se vracet ke kořenům.
Mayer Hawthorne – A Strange Arrangement
1. Prelude
2. Strange Arrangement
3. Just Ain´t Gonna Work out
4. Maybe So, Maybe No
5. Your Easy Lovin´ Ain´t Pleasin´ Nothin´
6. I Wish It Would Rain
7. Make Her Mine
8. One Track Mind
9. The Ills
10. Shiny & New
11. Let Me Know
12. Green Eyed Love
Související články:
MELANIE FIONA – The Bridge (Universal)
SA-RA CREATIVE PARTNERS – Nuclear Evolution: The Age of Love (Ubiquity Records)
J DILLA – Jay Stay Paid (Nature Sounds)