10. únor roku 2006 bude navždy patřit mezi ty nejsmutnější dny hiphopové historie. Jak spousta z Vás jistě ví, onen den nás navždy opustila jedna z nejzásadnějších osobností celé scény, producent a rapper, jenž paradoxně začal být vrcholně uznáván až po své smrti, James Yancey aka Jay Dee aka J Dilla. Na rozdíl od podobných případů, kdy se na interpretově nuceném odchodu začíná spíše vydělávat, tvorba, kterou Dilla nestihnul vydat, mají ve svých rukou z drtivé části pouze jeho nejbližší. Jedním z nich je i jeho mladší bratr, John Yancey, jenž si pro svou hudební kariéru vybral pseudonym Illa Jay. Ve spolupráci s Delicious Vinyl, kteří poctivě uchovávali nevydané Dillovy beats, Illa Jay vytvořil album, na kterém zkombinoval svoje rapové skillz s více jak tuctem nikdy nevydaných istrumentálek svého staršího bratra.
Největší předností desky „Yance Boys“ je především 14 nikdy nevydaných instrumentálek legendárního J Dilly. A nutno uznat, že se nejedná o nějaký odpad ze šuplíku, ale o plnohodnotné beats, které by se neztratily na žádné desce. „Yancey Boys“ Vás díky tomu znovu přenesou do báječné atmosféry Dillových beatů, které v sobě ukrývají nádech příjemné soulové atmosféry, ale i syrového hiphopu. Ony nevydané instrumentály na „Yancey Boys“ navíc pocházejí z období let 95-98, takže asi moc dobře víte, co Vás bude na pětačtyřicetiminutovém LP čekat.
Co je ale nevýhodou celé této desky, je druhý z bratrů Yanceových, a to mladší Illa Jay. Samozřejmě je chvályhodný jeho záměr pokračovat v Dillově hudební kariéře, leč v tomto případě to má trochu kontraproduktivní efekt. Ono je to vlastně hrozně jednoduché. Říkejte si co chcete, ale J Dilla byl prostě krutej rapper. I když tohle tvrzení mi 100 + 1 lidí bude chtít vyvrátit, nejsem rozhodně jediným, kdo si za tím bude stát. Oproti tomu Illa Jay rapper par excellence určitě není. Je na něm znát, že ještě není zdaleka „vyrapovaný“ a to je slyšet především ve skladbách, kde hostují další rappeři typu Guilty Simpson (který do „R U Listenin“ pasuje svým hlubokým hlasem naprosto výborně). Tím bych nechtěl celou desku „Yance Boys“ shazovat, ale po detailnějším poslechu jistě i Vám začne v některých konkrétních záležitostech mladej Dilla trochu vadit. Pokud by tohle měl být totiž start jeho rapové kariéry, jsem si bohužel poměrně dost jistý, že bez beatů svého staršího bratra nemůže na aktuální hudební scéně více prorazit.
Na stranu druhou, pokud se řadíte mezi fanoušky Dillovy tvorby, LP „Yancey Boys“ pro Vás bude výborným připomenutím, jaká genialita se skrývala pod jménem James Dewitt Yancey. Díky jeho hudbě je totiž i „Yancey Boys“ ve finále výbornou záležitostí, která nesmí ujít žádnému fanouškovi detroitského soundu.
Tracklist:
1. Timeless
2. We Here
3. R U Listenin? feat. Guilty Simpson
4. Alien Family by Frank Nitty
5. Strugglin
6. Showtime
7. Swagger
8. Mr. Shakes (Skit) aka Affion Crockett
9. DFTF feat. Affion Crockett
10. All Good
11. Sounds Like Love feat. Debi Nova
12. Everytime
13. Illasoul
14. Air Signs