V Anglii v posledních letech vyšla spousta kvalitního soulu a R&B, které může zdatně konkurovat tomu americkému. A pokud se někdo jako John Legend rozhodne upsat jednu zpěvačku na svůj label, vyplatí se dávat pozor dvakrát tolik. Estelle už svoje kvality prokázala v roce 2004 s vynikajícím debutem „The 18th Day“ a po čtyřleté pauze je zpět, aby se pokusila navázat minimálně stejně kvalitním albem.
V souvislosti s Estelle se často používá přirovnání k Lauryn Hill, ale to s oblibou dělají všichni, kdo zrovna musí napsat nafouklou tiskovku o jakékoliv holce, která rapuje i zpívá. Musí se ale nechat, že Estelle zvládá obojí výborně a navíc má s Ms. Hill společné další věci jako charisma, originalitu, kombinování stylů a koneckonců i spolupráci s Wyclefem.
Jak tedy zní Estelle o čtyři roky později? Určitě rozmanitěji. Předchozí deska byla první polovina rap, druhá polovina R&B. Na „Shine“ k tomu přidává reggae, taneční hudbu a trochu i jazz. Jsou tady minimálně dva tracky, z kterých cítíte hit už na první poslech. Jednak je to „No Substitute Love“, kde se rozezpívá o ukončení vztahu, ve kterém byla podváděna, a pak hned následující track „American Boy“, který je zároveň druhý singl. Will.i.am recykloval taneční beat ze své neúspěšné sólovky, Estelle přidala text o svém americkém objevu, který jí má ukázat Ameriku a hit byl na světě. Docela chytrý způsob, jak si pomoci k dobrým prodejům i v USA a přitom si zachovat britskou tvář. Možná by se tahle pecka obešla bez hostovačky Kanyeho Westa, která je tu spíš kvůli zmíněným prodejům. Schválně si pusťte live verzi a řekněte, jestli vám tu West chybí.
Ani zbytek tracklistu není k zahození. Většina tracků by klidně mohla být dalším singlem. Ať už jde o svižnější R&B, reggae, rap nebo pomalejší věci, Estelle nemá problém a zní jako by všechny tyhle styly měla v krvi. A produkce? Will.i.am se podepsal pod první dva singly a není třeba říkat, s jakým výsledkem. Kdo ví, jestli vůbec někdy vypadne z formy. Dvě skladby si vzal na starost Wyclef, který rád předělává to, co už zafungovalo v minulosti, tentokrát „How Many MC’s“ od Black Moon. Mark Ronson už vyprodukoval spoustu lepších věcí než „Magnificent“, ale ani to není žádná slabota, Swizz Beatz je mistr párty beatů a tentokrát se (skoro) obešel i bez pořvávání v pozadí, Supa Dups vystřihnul asi nejlepší reggae pecku „Come Over“ a méně známý zbytek se taky nemá za co stydět. Jako výkonný producent je podepsán John Legend, který hostuje v jedné z nejlepších skladeb „You Are“. Je vidět, že Estelle nenabídl smlouvu náhodou, společně jim to zkrátka funguje.
„Shine“ je povedená, kvalitní deska, která zatím patří mezi to nejlepší, co v tomto roce vyšlo. Není divu, Estelle má talent a dokázala na album dostat ty správné producenty. Pokud vám nevadí alba, která jsou dělaná stylem „od každého něco“, je „Shine“ jednou z nejlepších voleb, jak si zpříjemnit první letošní vedra nějakou svěží muzikou.
Estelle – Shine
01 Wait A Minute (Just a Touch)
02 No Substitute Love
03 American Boy Feat. Kanye West
04 More Than Friends
05 Magnificent Feat. Kardinal Offishall
06 Come Over
07 So Much Out The Way
08 In The Rain
09 Back In Love
10 You Are Feat. John Legend
11 Pretty Please (Love Me) Feat Cee-Lo
12 Shine