Co sakra na tomto webu dělá Marta Kubišová a Emil Viklický?

V souvislosti s dvacátým výročím Sametové revoluce se i v mainstreamových médiích začaly objevovat články zabývající se českou historií, jejími milníky, rolemi domácích elit v ní a v neposlední řadě Čechy jako takovými. Pokud to na vás ještě nebylo příliš, dovolil bych si tento okruh článků doplnit. Opakovaně se můžeme setkat s názorem, že se Češi neumějí vyrovnat s úspěchem jiných, proto jej buď přehlížejí, anebo rovnou zpochybňují (což v případě Čechů uznávaných v zahraničí platí dvojnásob). Že většina Čechů se raději bude snažit svádět vinu na druhé, než aby si sama přiznala své selhání a pochybení. Kritizovat vše, co se stalo před rokem 1989, pak patří k oblíbeným domácím klišé, v jejichž případě jsou jakékoli vědomosti o tehdejších poměrech vždy na obtíž.

 

Všechno toto výše uvedené se pochopitelně zrcadlí také v případě domácí hudební scény. Je mnohem snazší plivat na všechno, co jen trochu zavání obdobím minulého režimu, že si často ani neuvědomujeme, že i v nevlídných podmínkách socialistické cenzury, pasoucí po všem americkém, existovali jednotlivci, kteří nezaostávali za hudebními trendy. Těmto osobnostem je věnován následující článek. A nebojte, nejedná se o žádné plané vzpomínání, ale o skutečně navýsost aktuální události.

 

Před více než rokem jsem na Metancity uveřejnil článek s názvem Funky Czech-In aneb u nás za socialismu s black music, který byl věnován Lukáši Machatovi a jeho unikátnímu blogu. Ten je stále k nalezení na této adrese, přičemž se po dvou letech konečně dočkal aktualizace. S Lukášem jsme si vyměnili pár emailů a rozloučili se s tím, že se ozveme, až jisté španělské hudební vydavatelství uvede na trh muziku, jaké je věnován jeho blog a na jakou by se rozhodně nemělo zapomenout. Tím vydavatelstvím bylo pověstné středisko hudebních fajnšmekrů Vampi Soul, jež se ve spolupráci s Machatou postaralo o vydání dvou kompilačních desek, dokumentujících československou black music v šedesátých a sedmdesátých letech 20. století.

 

 

Dámy mají přednost, proto začneme s Martou Kubišovou. Tato dnes už legendární zpěvačka patřila jako jedna z mála v Československu k těm, kdo se našli v soulové muzice. Přitom to vůbec nebyl problém, neboť na rozdíl od ostatních na to měla hlas, bez kterého se zkrátka soul zpívat nedá. Její kariéra se váže k souboru The Golden Kids, jenž tvořila spolu s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem a jenž byl v druhé polovině šedesátých let asi tím nejfunkovějším a nejsoulovějším uskupením u Supraphonu. Po roce 1970 byla nucena svou pěveckou dráhu opustit, protože se otevřeně kriticky vyjadřovala k sovětské okupaci. Na její hudební tvorbu se nicméně nezapomnělo, jak ukázal vývoj posledních dvaceti let, včetně právě vydané kompilace s názvem NE! The Soul of Marta Kubišová. Na ní se nachází celkem pětadvacet písní, z nichž úvodní Tak dej se k nám a projdem svět zahrál naposledy ve svém pořadu na BBC i sám Craig Charles. Kupovat můžete jak ve formátu CD, tak 2LP.

 

 

Druhou osobností, jejíž nejnovější počin vyšel u Vampi Soul, je olomoucký rodák, jeden z nejslavnějších českých jazzmenů současnosti, klavírista a skladatel Emil Viklický. Ve Španělsku se za Machatovi asistence zhlédli v jeho jazz-funkové tvorbě z období mezi lety 1975 – 1987, která dosud zůstávala nereflektována. Albu bylo přiřknuto jméno The Funky Way of Emil Viklický a obsahuje celkem čtrnáct s různými soubory nahraných skladeb, přičemž několik z nich vzešlo ze spolupráce s Billem Frisellem, Kermitem Driscollem a Vinnie Johnsonem, Viklického někdejšími spolužáky z bostonské Berkley College. K tomu bych jen dodal, že, ačkoli se Viklický proslavil především jako velmi talentovaný a schopný komponista, jenž originálně propojil jazz s moravským folklorem, jeho osobnost je natolik versatilní, že se poslechu The Funky Way of Emil Viklický rozhodně nemusíte obávat.

 

 

Marta Kubišová &ndash NE! The Soul of Marta Kubišová

1. Tak dej se k nám a projdem svět
2. Svlíkám lásku
3. Já tu s tváří neměnnou
4. Bílý stůl
5. Tvůj Krém, tvůj nuž, tvůj růženec (You Came, You Saw, You Conquered)
6. Kdo Ti Radu Dá
7. Tajga Blues &rsquo69
8. Hare Krišna (Hare Krishna)
9. Chci právo trubky mít
10. Legendy
11. Já cestu k tobě najdu si
12. Tys bejval mámin hodnej syn
13. Ne
14. Jakoby nic
15. Nepiš dál
16. Ten zlej páv
17. Modrej vřes
18. Zlý dlouhý půst
19. Ten druhý v nás
20. Balada o Kornetovi a dívce
21. Na co tě mám
22. Vrba
23. Pojďte, pejskové
24. Nejsi sám, kdo doufá (Face It Girl, It&rsquos Over)
25. Červencové ráno

 

Emil Viklický &ndash The Funky Way of Emil Viklický

1. Trochu funky (The Funky Way)
2. Týden (Week)
3. Ještě jednou slunce (Once Again Sun)
4. Květen (Maytime)
5. Kam s tím blues (Chega de Saudade)
6. 70. Východní (East 70th Street)
7. Boston
8. Zelený satén (Green Satin)
9. Hromovka (Thunderhouse)
10. Země plná lásky (A Land Full of Love)
11. Zase zapomněli zavřít okno (They&rsquove Left the Window Open Again)
12. Siesta
13. Jumbo Jet
14. Ráno (Part. 1, Kash Edit) (Morning)

 

související články:

Právě vyšlo – to nejlepší z Daptone Records aka všichni milovníci deep funku sem 

Cream.cz doporučuje – Po stopách Deep Funku aneb odkud vzešel Mayer Hawthorne

SoulShaker Vol. 6 opět s výběrem toho nejlepšího z Deep Funku

Reklamy
Share

Napsat komentář