15.1.2016,
Empire, andersonpaak.com
Anderson Paak je klasickým ztělesněním amerického snu, vyrůstal v Kalifornii v chudobě s problémovými rodiči, navíc si jeho jihokorejská matka a černošský otec občas „zaskočili“ do vězení. Po tom co přišel o svojí práci na marihuanové farmě v Santa Barbaře, žil dokonce chvíli i jako houmles. Pak se konečně začal věnovat svému největšímu koníčku, kterým je hudba, jako hráč na bicí v doprovodné kapele v soutěži „American Idol“, začal psát, produkovat, vydal i zajímavé EPčko s producentem Knxwledge „Link Up & Suede“, které vyšlo na labelu Stones Throw. Pak si ho všimnul nejznámnější Doktor na planetě aka Dre a na jeho desce „Compton“ se objevil jako zpěvák a rapper dokonce na šesti peckách. Všechny věci, ve kterých Paak hostuje, patří rozhodně k tomu nejlepšímu na tomhle očekávaném albu.
První sólová deska „Venice“ (2014) od Paaka je taková celkově rozjuchaná a občas nemá žádný směr, to se ale rozhodně nedá říct o novém albu „Malibu“, na kterém tenhle umělec zúročil léta zkušeností a hlavně je na něm cítit jeho opravdová láska k hudbě, real. „Malibu“ je hodně osobní deska, v textech Paak vypráví o těžkém dětství, o tom, jak je těžké někam to dotáhnout v hudebním byznysu, ale tu nejdůležitější roli tu hraje HUDBA.
Černá hudba – blues, soul, funk, RnB, hip-hop v její čisté podobě, žádné kalkuly. Popravdě jsem se na tohle album hodně těšil, ale trochu sem se obával toho, že se Paak pokusí svézt se na současné vlně trapu, bezduchého plácaní o ničem, to se ale naštěstí nekoná. Už seznam producentů napověděl hodně – 9th Wonder, Madlib, DJ Khalil, Hi-Tek, čtyři věci si produkoval Paak sám. Ve studiu se vystřídalo hodně muzikantů, od Paakovo výtečné živé kapely „The Free Nationals“, se kterou jezdí koncerty po lidi jako Robert Glasper nebo Talib Kweli. Anderson Paak disponuje zajímavou barvou hlasu, hudebně je to velká eklektická jízda od Jamese Browna, George Clintona, Prince, až po boombap, vše ale jede pod Paakovo taktovkou a vzniká tak jeho styl „Malibu„, do kterého zpívá a rapuje. Občas jsem v diskusích narazil na kritiku, že Paak by měl spíš zpívat než rapovat, ale jeho rapování snese všechna měřítka, a když už je ho tak akorát, začne zpívat. Z hostů mě na albu zaujal nejvíce můj oblíbený 9th Wonder, který produkoval „Without You“, což je příjemná pecka, do které v závěru naloží Rapsody, která se neustále zlepšuje a v současnosti je určitě královna mezi ženskými MC´s. DJ Khalil pak produkoval nádhernou baladu „Heart Don´t Stand a Chance“. V pecce „Carry Me“ se Paak vyrovnává se svým nelehkým dětstvím a přitom nezní žlučovitě, ale smířeně.
Na jazzy-boombap tracku „Room in Here“ rapuje i The Game, který se minulý rok vrátil s podařeným dvojalbem „The Documentary 2 a 2.5“. Závěrečná pecka „The Dreamer“ je parádním zakončením téhle výborné desky, protože celý příběh Andersona Paaka je vlastně příběh snílka. „Malibu“ je skvělá deska s přesahem do mnoha žánrů a je hrozně dobře, že v době, kdy v mainstreamu vychází opravdové hrůzy, které se vydávají za hip-hop nebo Rnb, objeví se tenhle týpek, který si jen tak vystřihne album po kterém ho Dr. Dre upíše na svůj label Aftermath. Samozřejmě, že uvidíme jaká bude jeho budoucnost, na druhou stranu, i kdyby nic, tohle album patří k těm, které můžeš jet půl roku a pořád tě bude bavit, je to čistě esenciální kus černý muziky. Navíc Paak je právě na evropské tour a 21. února bude v Mnichově, takže ideální příležitost vidět ho naživo s jeho bandem než se stane úplně „velkým“.
1.“The Bird“ (prod. Paak)
2.“Heart Don’t Stand a Chance“ (prod. DJ Khalil)
3.“The Waters“ (prod. Madlib, feat. BJ the Chicago Kid)
4.“The Season / Carry Me“ (prod. 9th Wonder, Callum Connor)
5.“Put Me Thru“ (prod. Paak)
6. „Am I Wrong“ (prod. POMO, feat. ScHoolboy Q)
7.“Without You“ (prod. 9th Wonder, feat. Rapsody)
8.“Parking Lot“ (prod. Paak, Jose Rios)
9.“Lite Weight“ (prod. Kaytranada, feat. The Free Nationals United Fellowship Choir)
10.“Room in Here“ (prod. Like, feat. The Game, Sonyae Elise)
11.“Water Fall (Interluuube)“ (prod. Chris Dave and the Drumhedz)
12.“Your Prime“ (prod. DJ Khalil)
13.“Come Down“ (prod. Hi-Tek)
14.“Silicon Valley“ (prod. Dem Jointz)
15.“Celebrate“ (prod. Paak, Vicky Farewell Nguyen)
16.“The Dreamer“ (prod. Callum Connor, feat. Talib Kweli and Timan Family Choir)