Berlín je dalším lehce dostupným a fajn městem, díky kterému lze snadno a rychle rozšířit vinylovou sbírku. Sice je to už rok od poslední návštěvy této metropole a věřím, že zrovna Berlín je místo, kde jde vše hodně dopředu a nové vinylshopy tu vznikají rychlostí blesku. Níže je pár MUST VISIT tipů na zaběhnuté, ověřené shopy, které rozhodně ze dne na den nezkrachují.
OYE Records (Oderberger Str. 4)
Dá se říci jeden z nejlepších shopů v Berlíně vůbec. Poznáte ho již z dálky podle fasády. Majitelé se vždy postarají o ten nejlepší výběr novinek, klasik i rarit. Je tu k sehnání hodně hip hopu za dobré ceny. Postupem času vznikla i druhá, menší pobočka OYE Records na opačném konci Berlína ve čtvrti hustě osídlené hipstery (na Friedelstr. 49).
Soul Trade (Sanderstr. 29)
Shop, ve kterém jsme se nejvíce zasekali. Měli jsme totiž zásadní problém – mnoho vybraných vinylů a omezený počet peněz v kapse. Konečné rozhodování bylo opravdu kruté. Příjemná, uvolněná atmosféra a týpci za pultem vám vždy k nákupu přihodí menší dárek, ať už asfaltový, nebo tape.
Hardwax (Paul-Lincke-Ufer 44a)
Nachází se asi v nejhezčí části Berlína – Kreuzberg. Už jen cesta do tohoto krámu je sama o sobě trochu dobrodružství. Odbočíte z hlavní ulice k domu, projdete myší dírou do dvora, kde se chvíli jen tak motáte (a když náhodou jde někdo kolem, hrozně děláte, že víte, kam jít). Pak konečně najdete dveře, které „asi“ vedou do recordshopu – logicky-je na nich asi milion gráfků a různých samolepek. Vejdete dovnitř a vedou zde schody buď dolů, nebo nahoru. My se (opět logicky) rozhodli jít směrem dolů – do basementu, tak jak to ve většině případů bývá, jelikož málokdy musíte do recordshopů šlapat nahoru. Navíc byla odtud slyšet hudba – další indicie. Ve finále jsme ale vlastně vlezli (bez zaklepání na dveře) do nějakého soukromého nahrávacího studia, kde na nás zírala banda asi pěti velkých, potetovaných a naštvaných černochů. Takže Hardwax znamená odteď hezky po schodech nahoru. Něco málo z hip hopu tu k nalezení je, avšak na své si zde přijdou především vyznavači electro, disco, downtempo atp.
A&V Records (Friedelstr. 7)
Sedmipalce a zase ty sedmipalce. Je jich tu opravdu požehnaně, různé žánry, různé ceny. Narazili jsme zde taky na super hip hop remixy. Vinylshop se nachází v tak trochu turecké čtvrti, v jejichž uličkách se dá opravdu dobře ztratit.
The Recordstore (Brunnenstr. 186)
Náhodně jsme narazili na tento shop, v příjmené části Berlína u Volkspark am Weinbergsweg. Třemi slovy by se dal shrnout asi takto: jazz, blues, soul. A to že dost. Jen záložka Miles Davis mi zabrala asi 10 minut.
HHV.de Showroom (Revaler Str. 9)
Přišli jsme, viděli jsme, pokochali jsme se a šli radši utratit peníze do nějakého menšího lokálního vinylshopu.
Flea Market Mauerpark (vstup z Bernauer Str.)
Pokud je venku božsky a zároveň neděle, vyhraňte si tento den právě pro toto místo. Je úplně běžné, že sem jedete klidně už ráno a odjíždíte až v noci. Mauerpark je jednoduše to místo, kde celý den chodíte s lahváčem v ruce, chillujete na dece, pozorujete nejrůznější performance tamních umělců i podivných individuí, nebo prostě sedíte většinu dne v amfiteátru na pravidelném Karaoke (aneb čím hůř zpíváš, tím větší aplaus sklidíš). Je zde taky bleší trh, kde lze sehnat spíše starší vinyly, většinou však v perfektním stavu a za málo peněz. Takže opět zásek největší. No neberte třeba 2LP Billy Paula za 2 Eura.
www.instagram.com/loveandrecords
čti také:
Record Stores: San Francisco
Recordshopy v Londýně
Recordshopy a další spoty v New York City