Vždy, když vidim ty průsery jako jsou např. výsledky voleb na Slovensku, čapí čapí Bureš, popelníčka nebo buranství, tak si řeknu, že to chce klid. Máme totiž možnost cestovat. Nejsme závislí a nic nás tu nedrží.
Třikrát už jsem držel kufr na letišti v San Francisco a jestli jsem tam někde trávil pravidelně hodiny a hodiny času, tak to jsou record shopy. A tak tady seznam mých oblíbených, které doporučuju případně navštívit.
Amoeba Music, 1855 Haight St, San Francisco (amoeba.com)
Tohle je základ. Amoeba Music vznikla v roce 1990 a má tři pobočky – Berkeley, Los Angeles a SF. Je to takovej obří obchoďák s hudbou. Rozlohou to má šílených 2200 m² (kdysi to byla bowling herna) a mají tu vše – CDs, vinyly, DVDs, kazety, filmy, hry, merch, knihy atd.
Co se týče vinylů, tak výběr takový, že doporučuju jít s hotovostí a kreditku nechat doma. Vše seřazeno dle žánrů a posléze dle abecedy. Krom toho i mraky sekáče, takže se dají najít klenoty za dollar. Pokud na místě budete mít dostatek času, tak neváhejte procházet fochy dle abecedy, jelikož největší klenoty jsem našel nezažazené.
Na Haight St. se dostanete z centra tramvají a trvá to tak 20 minut. Každopádně, SF je rodištěm hippies a Haight-Ashbury je místo, kde potkáte mnoho zevlů se psama a bratrů, který se chtěj kamarádit. Jejich koncentrace je tam rok o roku větší, takže s tímhle počítejte. Kdo jede hadry, tak na týhle ulici je i dostatek shopů jako např. Pink+Dolphin. Osobně rád podporuju lokální věci, takže se případně stavte i v True shopu.
Rooky Ricardo’s Records, 448 Haight St, San Francisco (rookyricardos.com)
O několik zastávek níže směr centrum se nachází Rooky Ricardo’s Records a tohle je můj nejoblíbenější shop v SF. Kdo si jede sedmipalce, tak zde zažije porno. Mezi největší přednosti patří to, že tam je skvělej majitel, který si rád popovídá. Je tam udělaný takový bar s několika gramofony k poslechu a je úplně jedno, jak dlouho tam budete. Neni to o tom, že po deseti minutách už na vás kouká někdo s myšlenkou, že kup a nebo vypadni. Zde je to přesně naopak. V nabídce čekejte především soul a funk a to za dobré ceny.
Pokud se ještě jednou vrátím k majiteli, tak např. při jedné návštěvě jsem hledal Dionne Warwicke – You’re Gonna Need Me na sedmipalci. Když jsem mu to řekl, tak on hned, že už to tam sháněl DJ Spinna a další a přesně věděl, proč po tý desce tolik lidí touží. A to je na cca sedmdesát let starého pána skvělá věc.
Groove Merchant Records, 687 Haight St, San Francisco (facebook)
Kousek od Rooky Ricardo’s Records se nachází Groove Merchant Records. Opět menší shop, který jak jsem zaznamenal, je velice oblíben mezi umělci, kteří přijedou do SF hrát. U mě se ale jedná o nejméně oblíbený. Ceny celkem napálený a taková divná atmosféra, ze který cejtíte, že vinyl je v kurzu, tak kupuj. Jediný, co mě tam baví je sekáč s rapem, kde sežene starý děla prvního vydání za pár dolarů.
101 Music, 1414 Grant Ave, San Francisco
Pravej opak je 101 Music. Z venku to vypadá jako veteš s hudebníma nástrojema, ale když slezete do sklepa, čeká vás pohled na tuny desek. Všecho starší desky a opět doporučuju se na tenhle shop udělat hodně času, jelikož hrabat se tam dá vážně dlouho.
Park Blvd Records, 2014 Park Blvd Oakland (parkblvdrecords.com)
Jelikož Oakland je, co by si ze stadionu Giants míčkem dohodil, tak doporučuju vzít místní metro a sjet do města Raiders. V tomto shopu vás opět přivítá příjemná atmosféra. Výběr více než dobrý. Ceny rozumné a vše seřazeno tak, že přehled dokonalý. Hodně pobavila sekce expemsive shit.
Těch shopů je tu samozřejmě více, např. Rasputin Music nebo Grooves, ale uvedl jsi ty, které mám nejvíce vyzkoušené. Po SF je vše celkem kousek. Je to čtyřikrát rozlohou menší město než Praha, takže pokud nejste úplně líný, tak se dá hodně zvládnout pěšky. Pokud budete mít cestu, doporučuju se zastavit. Jen bacha pak na kurfy při zpátečná cestě. Ale za tohel se vyplazí připlatit.
čti také:
Recordshopy a další spoty v New York City