Vánoce jsou tu. Užijte si je v rytmu funku a soulu

Vánoce jsou tu, a pokud zrovna neholdujete tradičním koledám, ale přesto byste si vánoční náladu rádi užili při poslechu tematické hudby, pak doufám, že oceníte následující článek. Vánoce totiž mohou být jak soulové, tak samozřejmě hodně funky! Předtím ještě ale krátce o vánočních nahrávkách jako takových. Od vzniku hudebního průmyslu patřily vánoční písně k těm nejprodávanějším. Ve Spojených státech pak vánoční album bylo neodmyslitelnou součástí každé úspěšné diskografie, včetně těch náležícím afroamerickým umělcům. Předpokládám, že o vánočním albu Jamese Browna jste minimálně slyšeli a že různé vánoční výběrovky Motownu máte už dávno naposlouchané. Proto jsem tento článek zaměřil na tři počiny, které vyšly v posledních třech letech, a stále jsou aktuální! Pravda dnes už ta tradice trochu upadá, ale o to lepší nahrávky se k nám dostávají. Člověk do toho musí dát duši, aby v tak silné historické konkurenci mohl obstát.

 

Když to vezmeme pěkně popořadě, tak začít jednoznačně musíme s Bootsy Collinsem. Tento vynikající basista prošel souborem Jamese Browna i cirkusem George Clintona a přitom se samozřejmě věnoval své vlastní kariéře. Pokud si letošní Vánoce chcete pořádně užít, tak party s velkým P zaručeně obstará právě Bootsyho poslední deska Christmas Is 4 Ever z roku 2006 (pokud tedy pomineme metalovější Living on Another Frequency kapely Science Faxtion, jíž je Collins členem). Podle některých se jedná o vůbec nejlepší funkovou vánoční desku, která byla kdy natočena. Vánoční desky bývají vždycky tak trochu kýčovité, což se nevyhnulo ani Christmas Is 4 Ever, a to především v případě předělávek tradičních koled, ovšem celkově se svou kvalitou nachází vysoko nad průměrem. Ostatně ještě aby ne, když se na ní podílela celá řada jedinečných osobností. Za všechny jmenujme bráchu Catfishe, Freda Wesleyho, Michaela Hamptona, Garry Shidera, Blackbyrd McKnighta, Bernie Worrella, Melvina Parkera a taky třeba Snoop Dogga. Merry Christmas, baby!

 

 

Americká zpěvačka Ledisi zažívá letos zatím největší úspěchy své patnáctileté kariéry. Její čtvrté album Turn Me Loose oplývá jak zvučnými producentskými jmény, tak silnými nahrávkami, a především se konečně těší přízni i v hitparádách. Ledisi je zpěvačka mnoha tváří; od jazzu se přes nu soul dostala k retro soundu, nicméně já osobně za vrchol její kariéry považuju právě její It’s Christmas z roku 2008. Snad až na Binga Crosbyho nelze říct, že by právě vánoční desky byly považovány za ty nejlepší. Ledisi však dokázala, že to možné je. Ledisi pokračuje v nejlepší tradici gospelu. Její album je stejně tak energické, jako tklivé. Má všechny tváře, které Vánoce symbolizují a ještě něco navíc. Asi neočekáváte, že bych psal o někom, kdo nemá talent, ale u Ledisi je to třeba říci jasně. Jedná se o vynikající zpěvačku, které sedí různé polohy a rozmanité žánrové podklady. Jestliže máte slabost pro vokály, tohle album je vaše volba.

 

 

Jako poslední přichází na řadu Rahsaan Patterson, spíše přehlížená postava amerického rhythm’n’blues, která dostala své jméno podle multiinstrumentálního akrobata Rahsaana Rolanda Kirka. A spolu s ním jej nepojí pouze křestní jméno, ale také v pravdě umělecký přístup. Podle mého názoru se totiž zatím poslední Pattersonovo album The Ultimate Gift dá popsat v rámci našeho přehledu především těmito slovy – nejprogresivnější a nejumělečtější. Ačkoli Patterson poměrně dobře zapadá do škatulky nu soulu, The Ultimate Gift je hřejivý pestrobarevný opus, který nezná hranic. Nečekejte žádné do uší bijící střídání stylů, ale spíše vánoční album, které tady dosud nebylo. Má nejoblíbenější bude zřejmě našlápnutější Christmas at My Home, ale neméně povedená je také wonderovka What Christmas Means to Me, jako vlastně všechny skladby, které se zde nacházejí. Toužíte-li po Vánocích jinak, Rahsaan Patterson vám vaši touhu jistojistě uspokojí.

 

 

P.S. Na úplný závěr si nemohu dovolit nezmínit aktuální kompilaci s názvem In the Christmas Groove, kterou minulý měsíc vydala společnost Strut Records, jež stojí také za vydání bestofky Mulatu Astatke, symbolu kultovního etiopského jazzu, anebo za druhým albem populární Breakestry. Pokud jde o In the Christmas Groove, máme co dočinění s výběrem dvanácti doposud méně známých či úplně neznámých soulových, funkových a taktéž bluesových skladeb ze zlaté éry šedesátých a sedmdesátých let dvacátého století. Mě osobně zaujala nejvíce Let’s Get It Together This Christmas od Harvey Averne Band, ale přiznám se, že ještě jsem nestačil dostatečně naposlouchat, abych vynášel závěry. Jen bych upozornil, že In the Christmas Groove je skutečně záležitostí výhradně pro fajnšmekry. Hezké Vánoce!

Reklamy
Share

Napsat komentář